Tereza Válková

sbormistryně Street choru

Narodila se v Třebíči. Po studiu na Brněnské konzervatoři (obor klavír) pokračovala ve studiu sólového zpěvu na Akademii staré hudby v Brně a studiu dirigování sboru na Karlově Univerzitě v Praze pod vedením Jiřího Koláře a Marka Štryncla (gregoriánský chorál u Davida Ebena). Poté vystudovala také sólový zpěv na Fakultě Umění Ostravské Univerzity, je absolventkou řady kurzů interpretace staré hudby.

Jako členka a sólistka mnoha vokálních těles zpívala na koncertech a soutěžích po celé Evropě (Itálie, Polsko, Německo, Rakousko, Irsko, Francie atd.). Věnuje se převážně dobově poučené interpretaci hudby starších slohových období.

Od roku 2007 je hlavním sbormistrem souboru Czech Ensemble Baroque, pod jehož hlavičkou založila vokální kvintet specializující se na vrcholnou vokální polyfonii a madrigalovou tvorbu 17. století. V roce 2017 uvedl Quintet premiéru madrigalového cyklu Lukáše Hurníka Poslední léto s Juliet a jako první v ČR natočil úspěšný debutový videoklip k Monteverdiho madrigalu Io mi son giovinetta.

Jako sbormistr nastudovala celou řadu renesančních, barokních a klasicistních vokálně – instrumentálních děl včetně scénických operních produkcí, ale také ryze vokální a a capella programy, pravidelně natáčí pro společnost Supraphon, Český rozhlas a Českou televizi i zahraniční média. Společně se svým souborem absolvovala Tereza Válková workshop u proslulé vokální skupiny The King‘s Singers. V roce 2018 vystoupí společně se špičkovým berlínským orchestrem Akademie für Alte Musik a pro rok 2019 chystá scénické provedení oratoria Saul s Andreasem Schollem.

Od roku 2008 je lektorkou sborové třídy na Letní škole barokní hudby.


zpět nahoru >