Czech Ensemble Baroque

choir

Nový typ sborového tělesa, jehož členové jsou pěveckými profesionály, ale navíc absolventy kurzů autentické interpretace staré hudby u nás i v zahraničí. Sólová aprobace většiny kooperujících zpěváků umožňuje jak provádění děl ve stylu ripieni, tak velkých kantát a oratorií. Počet zpěváků může být tedy, podle typu kantáty, od osmi do čtyřiceti a více zpěváků.

Těžištěm repertoáru sboru jsou kantáty a oratoria 17. a 18. století (Händel, Bach, Vivaldi, Lully, Purcell, Haydn, Mozart). Svůj dynamický výraz, získaný zejména prací na barokním repertoáru a sólistický potenciál svých členů, dovede sbor účinně uplatnit i v dílech 20. a 21. století (Orff: Catulli Carmina, Stravinský: Svaděbky, Martinů: Kytice, Fleischer: Adappa – světová premiéra opery, Bernstein: Mass aj.).

Kromě domovského orchestru Czech Ensemble Baroque vystoupil a natáčí vokální ansámbl také se souborem Musica aeterna Bratislava, Filharmonie Brno, Filharmonie Olomouc, soubor Dama Dama, B-Side Band aj. Již patnáctou sezónu sbor účinkuje v operních představeních (Acis a Galatea, Don Giovanni, Dorilla in Tempe, King Arthur, Platée aj.) v produkcích Hudebního festivalu Znojmo.

Soubor má na svém kontě řadu nahrávek pro Supraphon, European Broadcasting Union, Český rozhlas i Českou televizi.

Vedle práce s orchestrem a instrumentalisty nechybí v dramaturgii souboru také ryze vokální programy a capella nebo díla s doprovodem bassa continua (Purcelll, Byrd, Bach, Palestrina). V tomto žánru se soubor zdokonaloval například pod vedením proslulé vokální skupiny The King‘s Singers.

Sbor bývá velmi kladně hodnocen především pro svůj přesvědčivý hudební výraz, muzikalitu, stylovost pojetí a specifický projev každého zpěváka. V roce 2018 vystoupí společně se špičkovým berlínským orchestrem Akademie für Alte Musik a pro rok 2019 chystá scénické provedení oratoria Saul s Andreasem Schollem.

Hlavním sbormistrem tělesa je Tereza Válková.


zpět nahoru >